Jūsų krepšelis

Projektas „Dizaino Sparnai“

ProjektasDizaino Sparnai“ – nefinansinės paramos projektas, jungiantis talentus, žinias ir patirtį kurti pasaulyje konkurencingus skaitmeniniais, inovacijų ir žiedinės ekonomikos principais grįstus ateities dizaino produktus ir paslaugas.

Projekto veiklose dalyvauja mentoriai – patyrę dizaino profesionalai, pradedantieji dizaineriai ir labai mažos, mažos ir vidutinės įmonės.

 

 

Pagrindinis siekis – pasitelkiant pandeminiu laikotarpiu nukentėjusį kultūros ir kūrybinių industrijų sektorių, per skaitmeniniais, inovacijų ir žiedinės ekonomikos principais grįstus dizaino sprendimus didinti Lietuvos verslo kuriamą pridėtinę vertę, konkurencinį pranašumą ir socialinę atsakomybę.

Projektas finansuojamas iš Europos regioninės plėtros fondo (kaip Europos Sąjungos atsako į COVID-19 pandemiją priemonė), pagal 2014–2020 m. Europos Sąjungos fondų investicijų veiksmų programą, skirtas finansavimas – 893 691 Eur.

Projektas įgyvendinamas iki 2023 m. rugpjūčio 31 dienos. Jį įgyvendina Lietuvos kultūros taryba.

Projekto metu buvo kuriama tvari rankinių ir kuprinių kolekcija moterims. Projekto eigą galite sekti mūsų socialiuose tinkluose.

 

 

Inovatyvu ne visada reiškia tvaru: rankinių kūrėjos pasidalino iššūkiais, ieškant natūralios odos alternatyvų

Užsibrėžusi sukurti rankinių kolekciją, skirtą žmonėms atsisakiusiems natūralios odos produktų ir veganams, Ingrida Jasinskė susidūrė su netikėtais tvarumo iššūkiais. Jau dešimtmetį rankines kurianti Ingrida, lietuvių pamėgtą prekės ženklą plėtoja Kaune. Ieškodama naujų būdų, kaip praplėsti įmonės asortimentą tvariais gaminiais, kūrėja nusprendė dalyvauti projekte „Dizaino sparnai“ ir padedama dizaino profesionalų sukurti naują rankinių kolekciją iš inovatyvių medžiagų.

Veganiška oda negali būti perdirbama nei deginama

Naujos „Kartu studio“ rankinių kolekcijos kūrimui Ingrida Jasinskė ir dizainerė Viktorija Stundytė svarstė labai daug inovatyvių medžiagų – įvairių alternatyvų tikrai odai. Tai buvo medžiagos pagamintos iš ananasų lapų, Mutuga figų medžio, vynuogių išspaudų, obuolių atliekų, kaktuso lapų ir daug kitokių.

Viktorija Stundytė
Viktorija Stundytė
Organizatorių archyvas

„Veganiška oda, kurios sudėtyje yra organinių medžiagų, gali būti patraukli vartotojui, atsisakiusiam vartoti gyvūninės kilmės produktus. Deja, dažniausiai šiose odos alternatyvose yra naudojami plastikai, kurie sąveikoje su organinės kilmės medžiagomis, sukuria neskaidžią medžiagą, kurios negalima perdirbti“, – inovatyvių medžiagų tyrimo rezultatus atskleidžia V. Stundytė. Augalinės kilmės odos, kurių sudėtyje yra poliuretano, negali būti deginamos, o kompostuojant suirtų daugmaž per 500 metų, kai tuo metu natūralios odos skaidumas yra nuo 10 iki 15 metų. Augalinės kilmės audiniai taip pat yra mažiau ilgaamžiai, jų taisymo galimybės labiau ribotos nei natūralios odos gaminių, o taip yra kuriamas poreikis pirkti naujus daiktus, tokiu būdu tolstant nuo tvarumo.

Pasak dizainerės V. Stundytės, didelis inovatyvių medžiagų privalumas yra aiški organinių medžiagų kilmės vieta, skirtingai nuo natūralios odos industrijos, kur trūksta skaidrumo tiekimo grandinėje, mažai informacijos apie žaliavos kilmės vietą ir gyvulininkystės tvarumo aspektus.

Natūraliai rauginta oda – kol kas tvariausias pasirinkimas galanterijoje

Vis tik, įvertinus visus augalinių audinių ir natūralaus rauginimo odos privalumus ir trūkumus, rankinių gamybai buvo nuspręsta rinktis pastarąjį variantą, nes natūraliomis priemonėmis apdorota oda neturi savo sudėtyje švino. „Odos rauginimas augalinėmis medžiagomis yra naudojamas iki šių dienų ir tai yra ne tik vienas seniausių išlikusių odos apdirbimo būdų, bet tuo pačiu žmogui ir aplinkai draugiškesnis pasirinkimas. Be to, natūrali oda gali būti taisoma, atnaujinama, perdirbama, taip pratęsiant jos naudojimo laiką“, – pasakoja V. Stundytė. Pasak dizainerės, odos pramonė egzistuoja kaip mėsos pramonės subproduktas, todėl, kol veganiškos odos gamintojai ieško perdirbimo sprendimų ir būdų kaip atsisakyti plastiko medžiagos junginiuose, natūraliai rauginta oda išlieka tvariausias pasirinkimas galanterijos industrijoje.

Jolanta Rimkutė, mados dizainerė ir projekto „Dizaino sparnai“ mentorė, kalbėdama apie tvarumą mados industrijoje, pažymi, jog egzistuoja ne vienas tvarumo kriterijus, todėl mados kūrėjams reiktų išsikelti bent tris pagrindinius tikslus, kurių bus siekiama. „Galbūt vienas šių tvarumo tikslų galėtų būti gamyba be atliekų, arba kokybė, kuomet daiktas ilgaamžis, gali būti taisomas, tokiu būdu jis tarnaus ilgai ir taip atlieps tvarumo kriterijų“, – pataria J. Rimkutė. Labai svarbu, anot jos, reguliariai peržiūrėti įmonės tvarumo tikslus, nes technologijos nestovi vietoje, todėl nuolat reikia ieškoti sprendimų, kurie įmonei būtų aktualūs dabartiniu metu.

Jolanta Rimkutė
Jolanta Rimkutė
Organizatorių archyvas

Apie projektą „Dizaino sparnai“

Projekto „Dizaino sparnai“ tikslas – skatinti labai mažas, mažas ar vidutines įmones kurti ir diegti naujus dizaino sprendimus, pasitelkiant pradedančiųjų dizainerių kūrybinį potencialą, taip didinant įmonių gaminamų gaminių ar teikiamų paslaugų pridėtinę vertę, pasiūlą ir konkurencinį pranašumą bei prisidėti prie aplinką tausojančio, skaitmeninio ir tvaraus šalies ekonomikos atsigavimo. Pilotinio projekto metu buvo sukurti 34 dizaino sprendimai. Kiekvieną šių dizaino projektų koordinavo mentoriai – vieni žymiausių Lietuvos dizaino profesionalų. Projektas finansuojamas Europos regioninės plėtros fondo lėšomis (kaip Europos Sąjungos atsako į COVID-19 pandemiją priemonė), pagal 2014–2020 m. Europos Sąjungos fondų investicijų veiksmų programą, skirtas finansavimas – 893 691 Eur. Projektą vykdo Lietuvos kultūros taryba.