Jūsų krepšelis

Drauge su prabanga turi žengti atsakomybė: dviprasmiškos „kARTu“ komandos nuotaikos iš Paryžiaus mados savaitės.

Paryžiaus mados savaitė, kaip ir kiekvienais metais, turėjo tapti šviežiu įkvėpimu, atskleisti naujausias tendencijas ir paskatinti kurti rankines, kuprines ir aksesuarus su nauju kūrybiniu polėkiu. Po ilgos lietuviškos žiemos nekantravome aplankyti Paryžių, prisimena „kARTu“ kūrybos vadovė Ingrida Jasinskė, ir nusimetus storus paltų sluoksnius bent trumpam pasinerti į drąsių, stilingų, išskirtinių mados mylėtojų būrį! Tačiau vasario pabaigoje pasaulis pasikeitė. Pavasarį pasitikome ne su viltingu noru puoštis ryškiomis spalvomis, o su dideliu nerimu, liūdesiu ir baime dėl negailestingo Rusijos karo prieš Ukrainą.

I.Jasinskė - kARTu kūrybos vadobė
I.Jasinskė – kARTu kūrybos vadovė

Aistra mylimai veiklai yra variklis, priverčiantis mūsų gyvenimą suktis, tačiau staiga ateities planai ir norai tapo dar mažiau apibrėžti. Po ilgų svarstymų, įkvėptos meno ir mados kūrėjų labdaros iniciatyvų Lietuvoje, „kARTu“ rankinių studijos komanda nusprendė kelionę paversti kryptinga misija. „kARTu“ komandą papildė mados ir meno entuziastė Jolita Čeičytė – Pranskūnė. „Šį kartą keliavome su tikslu ne tik pasisemti įkvėpimo naujoms kolekcijoms, bet ir nunešti žinutę Paryžiaus mados savaitei: mada turi būti sąmoninga ir koja kojon žengti su šių dienų realijomis. Nors ir pačiais mažiausiais žingsneliais, atsakingą visuomenę kuriame kiekvienas iš mūsų. Neslėpdamos skausmo ir gedulo, santūrius juodus įvaizdžius išdidžiai papuošėme Ukrainos vėliavos spalvų marškinėliais, taip išreikšdamos atvirą ir besąlygišką palaikymą kovojantiems ir kenčiantiems“, apie nelengvus pasirinkimus pasakoja I. Jasinskė.

Jolita Čeičytė-Pranskūnė
Jolita Čeičytė-Pranskūnė

„kARTu“ studijos komanda neslepia nusivylimo: viltingai tikėjomės iš arti stebėti gatvėse susitinkančias madą ir politiką. Negalėjome patikėti, kai iš entuziastingo ir palaikymu degančio Kauno nusileidome į įprastu ritmu šurmuliuojantį Paryžių.

Tarp gatvės mados gerbėjų – vos keli geltonos-mėlynos deriniai, vos kelios vėliavos balkonuose. Mūsų galvose ir širdyse tiesiog virė baimės, pasididžiavimo, nuostabos, atsakomybės jausmai, o mados savaitė, atrodo, tekėjo sava vaga.

 

Susanna Lau
Susanna Lau

 

Emili Sindlev
Emili Sindlev

 

„Labai apmaudu, sako „kARTu“ kūrybos vadovė Ingrida Jasinskė, kad minias pritraukiantis mados renginys ir milijonines auditorijas turintys prekės ženklai tyli apie greta vykstantį karą. Mada visada buvo, yra ir bus tiesioginis politinio, ekonominio, kultūrinio konteksto atspindys, todėl sąmoningai atsiriboti ir ignoruoti šiuos įvykius – mažų mažiausiai neatsakinga. Niekas nenori nuvertinti aukštosios mados kūrėjų meninio indėlio, sunkaus darbo ir aukščiausios kokybės kolekcijų pristatymų, kuriais pagaliau galime laisvai džiaugtis po dviejų renginius ribojusios pandemijos metų. Tačiau drauge su prabanga turi žengti atsakomybė. Po mados namų vardais burti plačias auditorijas yra didžiulė privilegija, kuria tiesiog privalu naudotis pasaulinių neramumų metu: edukuoti, skleisti patikimą informaciją, komunikuoti prekinio ženklo ir žmogiškąsias vertybes.”

Pasigedome aiškių protesto atspindžių Paryžiaus mados savaitės lankytojų stiliuje ir ant aplankytų podiumų, tačiau džiugu, jog praėjus vos kelios dienoms jau matome didžiųjų mados namų atsaką. Iš Rusijos rinkos pasitraukė „Hermes“, „Chanel“, „Prada“, „LVHM“ prabangos prekių grupė, o socialiniuose tinkluose skrieja vaizdai iš emocingo „Balenciaga“ mados namų pristatymo, kuriame modelių eisena kovoja prieš vėją, sniegą ir baimę keliančias karo šviesas. Nors esame nedidelė rankų darbo rankinių manufaktūra, tačiau privalome išreikšti savo palaikymą ir reflektuoti pasaulinius įvykius. „kARTu“ studijos indėlis į pagalbą Ukrainai – 20% nuo kovo mėnesį gauto pelno, o už studijos durų bręsta ir kūrybiškas labdaros projektas. „kARTu“ kūrybos vadovė I. Jasinskė kviečia savo nuomonę reikšti ne tik plakatais, bet ir kasdienio stiliaus deriniais. „Mada – tai galingas ir pasaulio įvykių pulsą palaikantis įrankis“, pabrėžia kūrėja.

 

Ester Manas pasirodymas
Ester Manas pasirodymas

 

Ester Manas pasirodymas
Ester Manas pasirodymas

Vienas iš būdų nepasiduoti baimei – susikaupti ir grįžti prie įprastos rutinos. „kARTu“ rankinių studijai tai – spalvų derinių, tekstūrų ir formų paieškos architektūroje, mene, gatvės madoje. Nors buvo sunku susikaupti ir išlaikyti blaivų protą, ši kelionė tapo aiškiu priminimu apie identiteto, kultūros, komunikacijos svarbą. Tai priminė mums apie pasikartojančius, kartais nuobodžius, bet tokius mieluskasdienius darbus, kurie ir atneša didžiausią įkvėpimą, ramybę ir laisvę kurti.