Jūsų krepšelis

Kopenhagos mados savaitė: trys įkvepiančios dienos susipažįstant su skandinaviško stiliaus estetika

Pasaulio mados ir dizaino industrijoje dažnai minimi bei liaupsinami ne vienas ir ne du garsūs skandinaviški vardai. Dizaineriai, žurnalistai, populiarūs tinklaraštininkai, žinomiausių pasaulyje mados namų atstovai. Skandinaviško stiliaus pajautimo „genas“ tapo tarsi ypatinga vizitinė kortelė, kurios Šiaurės Europos stiliaus autoritetams pavydi daugelis. Mados leidiniai nenustoja kalbėti apie taisykles kaip susikurti būtent skandinavišką įvaizdį ar interjerą. Tokias tinklaraštininkes kaip Pernille Teisbaek, Trine Kjaer ir Elin King socialiniuose tinkluose stebi šimtai tūkstančių sekėjų. Prieš keletą savaičių kARTu komanda turėjo galimybę artimiau susipažinti su skandinaviško stiliaus fenomenu ir savita estetika. Keletą įkvepiančių dienų praleidome Kopenhagos mados savaitėje ir tarptautinėje dizaino parodoje „CIFF“.

 

 

Jeigu svajojate bent trumpam įsijausti į skandinavišką gyvenimo ritmą ir pažinti Šiaurės Euopos kultūrą, Kopenhaga – tikras jos židinys. Tokia santūri, rami ir pilna kūrybos. Čia rasite ypač daug jaukių vietų išgerti kavos, beklaidžiojant siauromis miesto gatvelėmis galėsite užsukti į nedidelius skandinaviškus butikus ar dizaino studijas. Interjero detalėms danai skiria ypač daug dėmesio. Interjero dizainas tai tikras šios šalies pasididžiavimas – tuo galima įsitikinti net keletame būtent tam įkurtų muziejų. Tuo besidomintiems estetams čia tiesiog apsisuktų galva – nuo tobulo kavos puodelio iki išskirtinių baldų. Unikalus skandinavų aprangos stilius taip pat maloniai nustebino. Būtent tą savaitgalį, mados savaitės kulminacijos metu į gatves suplūdo būriai mados industrijos profesionalų ir entuziastų. Nors išties buvo galima pamatyti ir labai netikėto stiliaus mėgėjų, visus juos sieja tas sunkiai nusakomas daniškas estetikos suvokimas. Klasikiniai, minimalistiniai juodos ir baltos deriniai danams tikrai būdingi, bet pasaulinės tendencijos lemia ir ryškesnių spalvų intarpus ar aksesuarus.

 

 

Šurmuliuojantis miestas, parodos, diskusijos ir perspektyviausių šiaurės Europos dizainerių kolekcijų pristatymai – dešimtys skirtingų renginių kasdien. Juokaujame, kad lankantis mados savaitėje vienas iš sunkiausių uždavinių tampa susiplanuoti dienotvarkę ir nusistatyti prioritetus, nes visur suspėti tiesiog neįmanoma. Super galia vienu metu būti keliose vietose šiuo atveju ypač praverstų!

 

Kopenhagos mados savaitės metu apsilankėme trijuose podiumo pristatymuose. Kalbant apie podiumą, šis žodis mados industrijoje jau senokai yra įgavęs daug platesnę reikšmę negu daugelis iš mūsų įsivaizduotų. Niujorke, Londone ar Paryžiuje vykstančių mados savaičių metu pristatomos kolekcijos pamažu tampa tarsi mini spektakliai, išskirtiniai performansai vykstantys netikėčiausiose vietose. Išskirtinės rdvės pasirenkamos dizaineriams norint sukurti ypatingą, tam tikros kolekcijos inspiracijas atspindinčią nuotaiką. Čia didelę reikšmę turi ne tik pati kolekcija ir detalės, kurias matome aplink, bet ir šviesa, kvapas, visa supanti atmosfera.

 

Būtent tokiu netikėtu kolekcijos pristatymu šiemet nustebino prekės ženklas HELIOT EMIL. 2018’2019 rudens/žiemos sezonui skirtą unisex liniją modeliai demonstravo požeminėje automobilių stovėjimo aikštelėje. Kopenhagoje gimusio vardo kolekcija puikiai atspindi skandinavišką minimalizmą ir nenutolsta nuo dizaineriams būdingos monochromatinės spalvų paletės. Taisyklingi kirpimai, seksualumas, daug klasikinės juodos ir tarsi iš sporto salės pasiskolinti įvaizdžio atributai – HELIOT EMIL dar kartą pateisina savo kaip modernaus ir kiek provokuojančio prekės ženklo įvaizdį.

 

Kalbant apie didelę skandinaviško minimalizmo įtaką Kopenhagos mados savaitės kolekcijoms, šią taisyklę sunkiai pritaikytume Astrid Andersen. Taip pat Danijoje gimusi dizainerė 2011 pristatė tokiu pačiu vardu pavadintą asmeninį drabužių prekės ženklą. Nuo pat pirmosios kolekcijos dizainerę liaupsina ne tik Skandinavijos, tačiau ir Londono mados leidiniai. Daug kur Astrid pamatysime minimą kaip dizainerę kurios kultūriniai įkvėpimai gimsta tiek Kopenhagoje, tiek Londone kur Astrid gyveno besimokydama Karališkoje Meno Akademijoje. Įspūdinga naujoji Astrid Andersen kolekcija pristatyta išskirtinio dizaino Radisson Blu Royal viešbutyje. Modeliai vienas po kito leidosi suktais urbanistinio stiliaus laiptais vedančiais į šaltų atspalvių marmuru puoštą holą. Kolekcija sujungia pompastišką aukštąją madą, gatvės stilių ir sportinius atributus. Nerūpestingą miesto stilių čia papildo unikalūs siluetai, ryški spalvinė gama ir estetiškas (ne)suderinamumas. Neveltui mados leidiniai Londone taip mėgsta Astrid Andersen minėti ir kaip savo šalies kūrybos atstovę – dizainerei prognozuojama ypač šviesi ateitis mados pasaulyje.

 

 

Trečiasis mūsų matytas kolekcijos pristatymas ypatingai skyrėsi nuo dizainerių, kurių darbus stebėjome prieš tai. Jesper Høvring – užsispyręs tradicinių siuvimo metodų šalininkas. Jo prabangūs, vakariniai deriniai moterims siuvami rankomis, atsižvelgiant į kiekvienos klientės norus individualiai. Naujoji kolekcija taip pat nėra išimtis – Jesper ne iš tų dizainerių, kurie siekia stebinti ar provokuoti. Anaiptol, jo kolekcijos garsios nesenstančia klasika ir elegancija, kurią Jesper kaskart sugeba pateikti naujai. Kruopštus darbas, ypatingas dėmesys net smulkiausioms detalėms ir romantiški deriniai dizainerio kolekcijose žavi nuolat. Tiesa, šis pristatymas į minėtą prieš tai panašus tik vienu aspektu – taip pat vyko prabangiame Kopenhagos viešbutyje. Tačiau, kaip ir būdinga Jesper, šio viešbučio interjeras kitoks – alsuojantis stilinga, saikingai vintažine prabanga ir unikalia elegancija.

 

 

 

Kopenhaga bet kuriuo metų laiku sužavės pasiilgusius kultūros ir meno renginių, parodų, unikalių muziejų. Danai žmogaus estetinio suvokimo lavinimui skiria ypač daug dėmesio, laiko ir investicijų, taigi tai vienas geriausių miestų lavinti sąvąjį. Kopenhaga nustebins kiek lėtesniu, skandinavišku gyvenimo ritmu, prie kurio nejučia priprasite. Tai penas akims, išsiilgusioms švarios estetikos, įkvėpimo stiliaus ar namų interjero atradimams. Miestas visiems, kurie žavisi gražiais daiktais ir dar gražesniais žmonėmis – tiek išore, tiek vidumi. Ar jau suplanavai sekančią savo kelionę?