Jūsų krepšelis

Paryžiaus mados savaitė kARTu akimis: ko galime tikėtis iš 2023-iųjų pavasario/vasaros?

Intensyvų mados savaičių maratoną rugsėjo pabaigoje vainikuoja Paryžius – romantikos ir stilingos klasikos miestas. kARTu apžvalgoje – keli įsimintini akcentai ir įkvėpimas ateinančiam pavasario/vasaros sezonui. Atverkite širdis ir spintas: feminizmui, nerūpestingam maksimalizmui, bei laisvo ir mylimo kūno idėjoms.

Pirmyn, įtakingos moterys! Kotrynos Mediči įkvėpta Christian Dior kolekcija

Šlovė feminizmui, šlovė galingoms valdovėms ir moterims dizainerėms! Visi šie elementai susijungė Paryžiaus mados savaitę pradėjusiame Christian Dior 2023-iųjų pavasario/vasaros kolekcijos pristatyme. Mados namų kūrybos vadovė Maria Grazia Chiuri dedikavo kolekciją Kotrynai Mediči – italų didikei ir 1547-1559 m. Prancūzijos karalienei. Moteris, viena pirmųjų apsiavusi aukštakulniais (kurie, prisiminkim, iš pradžių buvo sukurti vyrams), buvo aktyvi menininkų rėmėja ir architektūros puoselėtoja. Jos iniciatyva pastatyti ir Tuilerie rūmai, kuriuose paskutinę rugsėjo savaitę nusidriekė Dior podiumas. Juo žygiavo moderniems laikams prikelti barokiniai įvaizdžiai su gotiškomis detalėmis: architektūriški korsetai, struktūruoti varpo formos sijonai, daug juodos ir baltos kontrasto bei prabangaus žakardinio audimo. Tai įkvepiantis ir konceptualus, raukinių, nėrinių ir aštrių žvilgsnių pilnas pasakojimas apie mados ir moterų įtaką pasaulio istorijai. Visus kolekcijos įvaizdžius galite pamatyti čia.

 

 

Atsipalaiduokim: dabar bet kas dera prie bet ko

Paryžius – amžinai romantiškas ir amžinai stilingas miestas. Mados savaitės praeivių ir žiūrovų stiliuje buvo aiškiai jaučiamas ruduo: mokyklines uniformas primenantys kostiumai, sunkūs auliniai ir daug džinso. Priešprieša šiam griežtumui – vis labiau populiarėjantis, maksimalistinis „bet kas-dera-prie-bet ko“ stilius. Ilgių, raštų, sezonų kontrastai nugula bendrame derinyje ir spinduliuoja žavingą nerūpestingumą! „Dažnai sakau, kad rankinės nereikia prie nieko derinti. Matau, jog ateinančiais metais šią taisyklę galėsime taikyti ir visai spintai!”, maksimalizmo tendenciją komentuoja kARTu kūrybos vadovė Ingrida Jasinskė. Rankų darbo rankinių studija kviečia nebijoti savo įvaizdžius personalizuoti unikaliomis detalėmis. Paryžiaus gatvėse tai – rankų darbo mezginiai, korsetai (panašu, jog išgyvename tikrą korsetų atgimimą!), išraiškingos rankinės.

Kūnas, kaip unikali skulptūra

Mados pasauliui ir visuomenei po truputį vaduojantis iš dietų kultūros, laisvėja ir požiūris į savo kūną. Tai – ne bado vertas objektas, turintis tilpti į nerealistiškus lyčių vaidmenis, o individualus meno kūrinys! Kūnus kaip skulptūras interpretavo ir Paryžiaus mados savaitėje pasirodę dizaineriai.

Prancūzų mados namai Balmain ateinančių metų pavasario/vasaros vizijose žaidė siluetais ir sluoksniuotais audiniais. Įvaizdžiuose matome storas odines pynes, žemę siekiančias rankoves, aukštus platforminius sandalus, bei rankines su kutais (kARTu modelis „Dilgėlė“ ) galėtų nepastebimai įsilieti į šią kolekciją!). Didelį įspūdį palieka kolekcijoje naudojami šiaudai: fantastinius filmus primenančios suknelės su milžiniškomis pečių detalėmis, masyvios pintos sijonų bangos ir šiurkščios ažūrinės tekstūros.

Kūno proporcijas permąstė ir kinų dizainerė Uma Wang. Gamtos įkvėptoje kolekcijoje natūrali spalvų paletė ir žemiški paviršiai kuria neapdirbtą, laisvą, laukinį įvazdį. Netvarkingus, lyg pamirštus užbaigti kraštus papildo besidraikstančios rafijos detalės – kelios sruogos ant kaklo ar veidą dengiantys milžiniški mazgai. Subtilus kolekcijos koloritas primena, kad neutralu – nebūtinai nuobodu! Į švelnius įvaizdžius įveskite tekstūrų – glamžyto lino, standžios medvilnės, minkšto veltinio, ir plokščia šviesi paletė įgaus įdomumo.

Prisiminimai iš praėjusios Paryžiaus mados savaitės

kARTu komanda Paryžiuje lankėsi kovo pradžioje, praėjus vos porai savaičių nuo Rusijos invazijos į Ukrainą. Be progos pabūti stilingame šurmulyje ir įsikvėpti naujoms mintims, kelionę lydėjo ramybės neduodantis liūdesys – žiauraus karo akivaizdoje nematėme jokio aplinkinių susirūpinimo, nei gatvėse, nei kolekcijų pristatymuose, prisimena I. Jasinskė. Vis dėl to, mados industrijos profesionalams tokie renginiai – ne tik pramoga, bet ir svarbi darbo dalis. Komanda lankėsi spalvingame ir smagiame Ester Manas kolekcijos pristatyme, kuris sužavėjo įvairialypiais modeliais, ryškumu ir laisvės pojūčiu.

 

„Pasirodymas galvoje pasėjo mintį, kad prieš baimę galima kovoti spalvomis, meile ir šviesa. Grįžusios iš Paryžiaus išleidome išskirtinę rankinę, sukurtą su menininke Katrina Knizikevičiūte, nuo kurios visas uždirbtas pelnas iki šiol keliauja paramos organizacijai Blue/Yellow. Čia – ne proga pasigirti, o priminimas stilingai kūrėjų bendruomenei, kad be saviraiškos ir linksmų  renginių nepamirštume savo kūrybos įprasminti iš ties svarbiems tikslams. Ta kelionė tapo nuolatiniu priminimu, kad negalime tylėti.“, sako kūrybos vadovė.