„kARTu stiliaus prieskoniai“ – tai nenuspėjamas kARTu odinių rankinių studijos projektas, kviečiantis sujudinti vaizduotę ir įsitraukti į rankinės kūrimo procesą.
Rubrikos tikslas – paskatinti kiekvieną asmeninio stiliaus paieškose esantį žmogų tapti kūrėju, personalizuoti pasirinktą kARTu rankinės, kuprinės ar aksesuaro modelį, bei puoštis unikaliais stiliaus akcentais. Rankinių kūrėjų komanda džiaugiasi pristatydama jau trečią partnerystę: šį kartą „kARTu stiliaus prieskonius“ miksuoja menininkė Katrina Knizikevičiūtė.
Šio projekto tikslas yra ne tik pažadinti kūrybiškumą, bet ir priminti meno, vaizduotės, autentiškumo svarbą šių dienų karo kontekste. Jungdamiesi prie menininkų ir dizainerių iniciatyvų visame pasaulyje, šioje rankinėje norime sutalpinti meilę ir palaikymą negailestingame kare kenčiantiems Ukrainos žmonėms. Visas pelnas, uždirbtas iš šio bendro kūrybinio projekto, bus skiriamas Ukrainos paramos organizacijai Blue/Yellow.
Katrina mados pasaulyje pažįstama plačiai ir visapusiškai. Ji išbandė tiek stilistės, tiek modelio vaidmenis, dirbo Londono mados savaitėje ir žurnalų fotosesijose, sukosi tiek garsių dizainerių kūrybos užkulisiuose, tiek asmeninio drabužių prekės ženklo „Bajoras“ dirbtuvėse. Ilgą laiką žmonių įvaizdžius kūrusi menininkė dabar neria ir į interjero dizainą, taip apjungdama savo kūrybą į dinamišką mados, meno ir gyvenimo džiaugsmo koliažą.
„L’Officiel Lithuania“ stilingiausių 2021-ųjų metų moterų dešimtuke atsidūrusi K.Knizikevičiūtė savo išskirtinį stiliaus pojūtį perteikė ir rankinės transformacijos procese. Rezultatas – atsinaujinęs simetriškasis „Vėdrynas“. Talpaus dizaino rankinę Katrina sumažino, paaštrino jos kampus ir, su sau būdingu žaismingumu, pavertė ją dvipusiu aksesuaru. Netikėta naujoji rankinės versija savyje subalansuoja ramią kreminę ir išraiškingą rožinę spalvas, o aiškias rankinės briaunas paryškina raudonos siūlės. Ji puikiai atspindi menininkės kūrybos ir gyvenimo filosofiją: Katrina sako, kad savęs išraiškai ribų nėra ir tikina, kad nėra nieko nesuderinamo!
Apie asmenybės atspindį madoje, viščiuko kostiumus ir kūrėjų vaidmenį negandų akivaizdoje menininkę kalbina kARTu kūrybos vadovė Ingrida Jasinkė.
Papasakok, kaip prasidėjo tavo santykis su mada?
Visą gyvenimą siejau save su menu, dar paauglystėje supratau, kad noriu išreikšti save per mados prizmę. Man visą laiką buvo įdomus grožis, kultūra, menas. O mada, iš esmės, apjungia visas šias sritis. Dabar plečiu savo kūrybą ir kitur: kuriu kilimus, skulptūras, grįžau prie tapybos.
Aiškus tavo išskirtinumas – spalvos. Ar jos ateina tiesiog iš vidaus?
Manau, kad spalvos mano įvaizdžiuose atsirado gyvenant Londone, prieš keturis-penkis metus. Nežinau, galbūt pradėjau papras
iau, žaismingiau žiūrėti į gyvenimą, o tą vidinę būseną buvo lengvą išreikšti per spalvas ir crazy outfičiukus. Dabar kalbamės mano studijoje, čia irgi galima pajausti mano vidų.
Kaip prasidėjo tavo stilistės darbas?
Stiliste pradėjau dirbti Didžiojoje Britanijoje, šalia studijų universitete dirbau su žurnalais ir prekės ženklais, prisidėjau prie Londono mados savaitės. Kurį laiką dirbdavau tarp Londono ir Lietuvos, šokinėjau nuo vieno projekto prie kito. Dabar darbus atsirenku labai ekskliuzyviai – tik tuos, kuriuose matau savo braižą ir galimybę pasireikšti kaip menininkė. Labai gaila, bet užsakovai dažnai ieško ne stilisto, o tiesiog drabužių surinkinėtojo, kuris atitiktų jau esamą viziją, kartais stilistas net negali pasiūlyti savo minčių. Norėčiau, kad šis požiūris į stilisto profesiją pasikeistų.
Dažnai maišome šias dvi sritis: stilių ir madą? Kuo jos panašios ir kuo skiriasi?
Kas madinga – praeis. O stilius ateina iš vidaus. Tai tiesioginė asmenybės išraiška.
Kas svarbu kuriant savo asmeninį stilių? Ar egzistuoja taisyklės?
Ne, taisyklių tikrai nėra, nebent etiketo. Savęs išraiškai ribų nėra, bet daugelis žmonių jas susikuria patys! Gal čia koja kiša nepasitikėjimas savimi, arba kitų smerkimas? Kas duoda mums teisę komentuoti kito žmogaus įvaizdį ir jį teisti? Jei vieną dieną jautiesi kaip viščiukas, kas tau trukdo į miestą eiti su viščiuko kostiumu?
Bet kaip atsilaikyti spaudimui ir neklausyti raginimų šį sezoną būtinai rinktis tam tikrą drabužį, aksesuarą, spalvą?
Kažkokią dalį pasaulinių tendencijų tikriausiai perimame automatiškai, net negalvodami. Bet jei norėdamas priklausyt madingai masei patarimus seki aklai, kitą sezoną bus akivaizdu, kad tavo įvaizdis – praėjusių metų atspindys. Tai labai netvaru.
Paminėjai tvarumą. Ką tau reiškia šis žodis?
Tvarumas man yra gyvenimo būdas, diktuojantis kasdienius pasirinkimus: maiste, drabužiuose, kūryboje. Noriu, kad daiktai tarnautų kaip įmanoma ilgiau, tad kuriu iš vilnos, kitų natūralių audinių. Tai bus brangūs, bet ilgaamžiai sprendimai, palankūs Žemei ir mums patiems.
Jei kyla noras nusipirkti pigų drabužį ar aksesuarą, pasižiūrėkite į jo sudėtį. Jei ten – 100% akrilas, prašau, nepirkite! (juokiasi). Nebūna pigu ir gerai. Dėvėdamas kokybišką drabužį kitaip jautiesi, kitaip vertini save patį.
Apibūdink drabužių derinį, kuriuo pasipuošusi galėtum nuversti kalnus.
Pradėkim nuo kojų: ryškūs pointy aukštakulniai, raštuotas kostiumas, balti marškiniai, skrybėlė, lazda, akiniai nuo saulės.
Kokie aksesuarai visuomet pagerina tavo stilių?
Akivaizdu – skrybėlės!
Kokio aksesuaro ar drabužio niekada nerastume tavo spintoje?
Nemanau, kad toks dalykas egzistuoja, nenoriu savęs apriboti. Dar taip neseniai visi sakė, jog niekad gyvenime neavėtų crocs’ų. Ir štai – jie ėmė ir grįžo, pati irgi juos nešioju. O dieve, žinau! Mano spintoje niekada nerasite pablukusių džinsinių bridžų žemu liemeniu. (juokiasi)
Kas šiuo metu tavo manymu yra anti-trendai?
Tikriausiai tie bridžai! Bet visai nenustebčiau, jei jie grįžtų į madą. Bendros tendencijos šiuo metu jau yra 2000-uosiuose, tad gal kitais metais sugrįš ir washed out bridžai. Matome, kad super žemas liemuo jau grįžo. Bet tenka pripažinti, juos dėvėdama Nicole Kidman ant „Vanity Fair“ viršelio atrodė puikiai, tad kas vienam – stiliaus tragedija, kitam gali būt kietas akcentas.
Nebūna pigu ir gerai. Dėvėdamas kokybišką drabužį kitaip jautiesi, kitaip vertini save patį.
Ko niekada nevilkėtum drauge?
Nėra tokio dalyko. Sportinį kostiumą galima puikiausiai suderinti su aukštakulniais.
Kaip pavadintum šių laikų stilių? Juk nebeturime tokių ryškių, aiškiai besiskiriančių subkultūrų, kaip anksčiau. Kas dabar yra madoje? O gal nemadingų drabužių nebeliko?
Dabar madingi influenceriai (šypsosi). Madinga social media. Dabar madingi drabužiai, perteikti per asmenybės prizmę.
Kokį vaidmenį tavo garderobe atlieka rankinė? Ar tau svarbesnis įvaizdis, ar patogumas? Ko tau reikia iš rankinės?
Rankinė, be abejonės, užpildo įvaizdį. Man asmeniškai rankinė gali būt labai minimali, joje turi tilpti tik telefonas, raktai ir banko kortelė. Bet mūsų bendram projekte, matau, tilps ir kvepalų buteliukas.
Kiek tavo spintoje rankinių?
Nedaug, dažniausiai išsirenku vieną ir nešioju ją kasdien. Man rankinė turi būti labai universali, derėti prie skirtingų įvaizdžių. Dėl to ir norėjau, kad ši būtų dvipusė: viena pusė – švelni, kita ryški. Bus galima ją dėvėti tiek prie spalvotų, tiek prie neutralių derinių.
Kokios šiuo metu vyraujančios kuprinių ar rankinių tendencijos?
Tendencijų neseku, bet man pačiai patinka skulptūriškos, formą išlaikančios rankinės, ypatingos spalva, išskirtiniu audiniu, įdomiais siuvinėjimais.
Kas įkvėpė pasirinkti Vėdryno modelį?
Ši rankinė labai skulptūriška. Ji atrodo kaip iš animacinio filmuko, kaip netikras, skanus saldainiukas. Labai patiko apvalios šio modelio rankenos, jos prideda aiškų grafišką elementą.
Nebandykim apsimetinėti ir bėgti nuo šios temos: gyvename kaip niekada arti karo. Kaip jis tave paveikė kaip žmogų ir kaip kūrėją, kokią įtaką tai padarė tavo procesams ir įkvėpimui?
Pradžioje buvo ypatingai sunku. Porą savaičių protu nesuvokiau kas vyksta, bet leidau sau sustoti ir viską apmąstyti. Tiek savo veiksmus, kuo galiu prisidėti prie žmonių likimo, tiek savo pačios emocinę būseną. Nuolatos prisidedu prie paramos Ukrainai ir tikiuosi, kad šitas siaubas greitai baigsis. Dideli pokyčiai lengvai neateina. Kaip ir kiekvieną dieną, stengiuosi rūpintis savimi ir savo kūrybine gerove, kad galėčiau pasirūpinti esančiais aplinkui.
Visą pelną, uždirbtą iš šios kolekcijos, nusprendėme skirti organizacijai organizacijai Blue/Yellow. Koks, tavo manymu, yra menininko vaidmuo karo ir pasaulį iš pagrindų keičiančių įvykių akivaizdoje? Ar kūryboje tragedija turi atsispindėti tiesiogiai, o gal priešingai, prieš tamsą reikia kovoti ryškiomis spalvomis ir geromis emocijomis?
Menininko vaidmuo – kurti, komunikuoti, jungti realybę su pasąmone, pabrėžti svarbius elementus. Kovoti galima visais būdais. Tamsa tik pastiprintų tragiškus įvykius ir sukeltų liūdnas, gailesčio ar pykčio, emocijas. Tuo tarpu ryškios, šviesios spalvos pabudintų kitas mintis. Tarkim, vilties jausmą!
Mąsčiau, kokias spalvas pasirinkti šiai rankinei. Norėjau, kad tiek jos dizainas, tiek spalva neštų bent kažkiek simbolizmo. Dvi skirtingos rankinės pusės: ryški rožinė, rami kreminė ir raudonas siūlas. Simbolika laisva interpretacijoms.