Jūsų krepšelis

Naujoje kARTu rankinių kolekcijoje – odė funkcionalumui ir realistiškai madai. Interviu su kūrybos vadove I.Jasinske.

Pastabūs lietuviškos mados sekėjai žino: metų pabaigoje kARTu rankinių studija visuomet nudžiugina naujienomis. Šis lapkritis – ne išimtis! Švęsdamos šviežią kolekcijosDown to earth“ (liet. „Arčiau žemės“) premjerą kalbamės su kARTu studijos kūrybos vadove Ingrida Jasinske. Apie kaunietės įkurto prekinio ženklo dešimtmetį, sąmoningus šiuolaikinius pirkėjus ir mylimiausius kūrybinio darbo momentus.

Kokią žinią neša rankinių ir aksesuarų kolekcijaDown to earth“?

Šiam žiemos sezonui norėjosi sukurti tai, kas būtų funkcionalu ir aišku. Į keturis naujus dizainus sudėjome klasikos pojūtį ir laiko patikrintas, patikimas konstrukcijas. Norime prisiminti, kokia universali gali būti neįmantri elegancija! Prie kARTu modelių herbariumo prisijungia „Smilga“, „Šermukšnis“, „Erškėtis“ ir „Pelynas“. Tai žemiški, stiprūs ir, tuo pačiu, taip gerai pažįstami lietuviški skoniai bei pojūčiai. Tokia ir kolekcija – patogi, neiššaukianti, sava, tikra.

Artėjantys 2024-ieji žymi svarbų etapą – kARTu studija švenčia dešimt sėkmingų gyvavimo metų ir žengia į vienuoliktuosius. Kaip keitėsi kARTu įvaizdis nuo 2014-ųjų? Kuo naujausia kolekcija skiriasi nuo pirmosios?

Mano požiūris į madą visada buvo praktiškas: viskas prasidėjo nuo drabužių, kuriuos kūriau sau, ieškodama išskirtinių, bet lengvai dėvimų įvaizdžių. Pirmoji kARTu rankinė „Kavos pupelė“, vertinant dabar, juk yra paprasčiausias tote bag’as. Bet prieš dešimt metų tokių nebuvo! Kūriau pačiai sau patogų, talpų pirkinių krepšį. Iš pradžių artimųjų ratas, o vėliau ir pirmieji „tikri“ klientai įvertino tas savybes: nuo peties neslystančias odines rankenas, papildomą kišenę. Atrodo, tokios smulkmenos, bet jos ir paverčia daiktą mielai naudojamu.

O kolekcija „Down to earth“ iš esmės vadovaujasi ta pačia filosofija: sukurti realistiškai naudojamą produktą, o ne tik gražų fotosesijos papuošimą. Aš visada koncentravausi kūryboje, kuri tarnautų žmogui, padėtų jam. Žinoma, kARTu istorijoje buvo daug konceptualaus dizaino, kurį taip mėgstu, ir nemažai žmonių atpažįsta mūsų prekės ženklą būtent dėl ekstravagantiškų derinių, netradicinių formų, ryškių spalvų. Bet negalima per žaismingumą pamiršti kasdienės rankinės esmės – grynos funkcijos. Naujausia rankinių ir aksesuarų kolekcija dedikuota būtent jai.

 

Bet ryškios spalvos iš parduotuvės lentynų nedingo, kaip ir jau pamėgti modeliai iš ankstesnių metų?

Taip, mūsų studijoje vis dar galite rasti dizainus, kurtus prieš penkerius ar dešimt metų. Pasikeitus technologijoms, atnaujiname senesnių modelių detales ar konstrukcijas ir pritaikome šiandieniniams standartams.

Turite išsilavinimą verslo srityje, tad mados rinką suprantate ne vien iš meninės pusės. Ar strateginis mąstymas nestabdo laisvų improvizacijų? Kaip laviruojate tarp, atrodo, perpildytos mados rinkos ir noro dalintis savo kūriniais?

Dėl perpildytos rinkos – sutinku, iš tiesų gyvename pertekliaus visuomenėje. Tačiau, tuo pačiu, labai aiškiai matome didžiulį dabartinių klientų atsakingumą. Nuolat sulaukiame klausimų apie smulkiausias detales ir dėvėjimo ypatumus, taip pat prašymų pakoreguoti gaminius, kad šie pirkėjui tiktų idealiai (pagal ūgį, rankinėje nešiojamus daiktus ar asmenines stiliaus taisykles). Žmonės nebenori mokėti už bet ką, tad mano strategijų pagrindas visuomet yra kokybė. O kūryboje daug kas ateina iš nežinojimo, aklų eksperimentų – tai atveda prie netikėtų ir smagių rezultatų! Štai ir balansas – konkretumas verslo pusėje ir interpretacijos mados žaidimuose.

Kaip nesusimauti prieš tokį akylą pirkėją? Neretai matome pavyzdžių, kaip vienas netinkamas žingsnis kainuoja ilgas atsiprašymo kampanijas ar visai sužlugdo prekinius ženklus.

Iš asmeninės patirties galiu pasakyti, kad prekės ženklų kūrėjams, dizaineriams ar kūrybos vadovams svarbiausia neužsidaryti savo idėjų burbule ir nuolat justi aplinkos pulsą. Juk produktą kuri ne sau ir gyveni ne vakuume. Svarbu suvokti istorinį ir ekonominį kontekstą, kuriame gyvena tavo klientai, kuo jie domisi, dėl kokių politinių sprendimų yra nepatenkinti. Mados gaminiai, kaip ir meno kūriniai, visuomet yra esamo laikmečio atspindys. Kuo greičiau kūrėjai tai supras, tuo mažiau resursų bus iššvaistyta naujosios kartos klientų standartų neatitinkantiems produktams.

Pastebėjau, jog neretai akcentuojate lėtą madą, tvarią gamybą. Ką tvarumas reiškia jūsų mados namuose?

Dabar daug dėmesio skiriame edukacijai apie natūralią odą. Ekologijos kontekste odos pramonė ypatingai kritikuojama iš etinės pusės, tačiau pamirštami kiti – ilgo dėvėjimo ciklo, paprasto taisymo, natūralaus suirimo aspektai. kARTu naudojama oda yra mėsos pramonės šalutinė žaliava, tad visų pirma svarbu pasirinkti aplinkosaugos reglamentų besilaikančius galvijų augintojus. O įsigijus odinį gaminį, tvarumo iniciatyva perleidžiama į pirkėjų rankas. Prižiūrimas odinis gaminys gali puikiai tarnauti net kelis dešimtmečius, klausimas tik, ar klientas skirs tam dėmesio. Dėl to stengiamės šią idėją diegti dar prieš įsigyjant mūsų gaminius, o ir esamiems klientams pagelbėti tinkamai prižiūrėti savo pirkinius.

Koks mažo verslo santykis su klientais? Ar dar vertinamas asmeninis dėmesys, ar pirkėjai tikisi tik greito atsakymo į užklausą ir nemokamo siuntimo?

Nežinau, ar mums tiesiog pasisekė, ar tiek metų kalbėdami apie lėtesnę madą ir ją kurdami, patys užsiauginome savo klientus – kantrius, sąmoningus ir tokius kūrybiškus. Didžiąją studijos užsakymų dalį sudaro individualūs, personalizuoti rankinių modeliai. Mes kiekvieną savaitę išklausome dešimtis išskirtinių stiliaus idėjų, kurios susijungia su mūsų patirtimi ir tampa dviejų kūrybinių jėgų sprogimu! Labai malonu, kai gauname žinią, kad susikurta rankinė ar kuprinė yra branginama, vertinama, neša džiaugsmą. Nepaprastai didžiuojamės šiuo artimu ryšiu ir juntamu pasitikėjimu.

Klausantis jūsų darosi panašu, jog mados mylėtojų gretose kinta ir prabangos konceptas. Gal jau atsikratėme noro išdidžiai demonstruoti brangius logotipus?

Neabejotinai, ir, manau, prie šio pokyčio stipriai prisideda lietuvių stilistės ir stilistai, savo projektuose derinantys high-street su vintažu, avangardinius lietuvių kūrėjus su garsiausiais pasauliniais ženklais. Grynas džiaugsmas akims! Iš kitos pusės, prabangaus prekės ženklo gaminių pirkime savaime nėra nieko blogo. Tik visuomenei norisi priminti, kad pats prabangos produktas, ar besaikis jų rinkinys, nebūtinai padės atrodyti stilingai. Autentišką įvaizdį padės susikurti, visų pirmiausia, geras ir nuoširdus savęs pažinimas, o ne aklas žinomų vardų vaikymasis.

 

Ingrida, kas jus įkvepia?

Kartais nuėjus į renginį ar muziejų, įkvėpimu tampa publika ar į meno kūrinius žiūrintys žmonės. Jie transliuoja savo jausmus į išorę ir taip tarsi pratęsia koncertą ar parodą, perkelia menines prasmes į kitą lygį. Mėgstu galvoti, kad ir mano kūryba yra tam tikras mano aplinkinio pasaulio tęsinys: mados istorijos paskaitų nuotrupos, dainų ištraukos, kelionių prisiminimai, knygos veikėjų detalės.

Maloniausia kūrybos vadovės darbo dalis yra…?

Man labai patinka gatvėje pamatyti žmogų su kARTu rankine arba kuprine. Tuomet įsivaizduoju kARTu aksesuarus visiškai skirtinguose jų gyvenimų scenarijuose: gal tai gydytoja ar verslininkė, fotografas ar teisininkas, studentų pora ar keliautojai tėvai? Mūsų gaminiai keliauja šalyse, kuriose niekad nebuvau, ir kartu su šeimininkais veikia dalykus, kuriems galbūt niekada nesiryžčiau. Tokie fantazijos žaidimai niekada nepabosta.

Papasakokite apie kARTu mados namų komandą. Kas jums atrodo svarbu, norint puoselėti ilgaamžį prekės ženklą? Ko išmokote per šį laikotarpį?

Svarbiausias dalykas, kurio išmokau: kai sutinki žmones, su kuriais gera dirbti, saugok juos. Geri specialistai, arba tiesiog savo amatui pasišventę komandos žaidėjai, kurie dėl bendros idėjos negaili savo pastangų, nepasitaiko dažnai! Savo dirbtuvėse ir parduotuvėje praleidžiame didelę dienos dalį, tad stengiuosi sukurti palaikančią atmosferą, saugų kolegų ratą. Reikia būti teisingai: tiek prieš save, tiek prieš kitus.

Kartais stebiuosi, iš kur tas griežtas siuvėjų reiklumas, ar kodėl konsultantė taip rimtai pažiūrėjo į iškilusią problemą… bet tada pasižiūriu į veidrodį (juokiasi). Kokius standartus nustatai komandos nariams, tokie jie ir vystosi toliau, išsirutulioja lyg gniūžtės efektas. Pasitaiko, jog studijos moterims, na, ir sau, tenka priminti, kad nepamirštume kvėpuoti, viskas gerai, viskas pavyks! Man patinka burti žmones su ugnele akyse, ir aš dėkinga, kad jie dirba drauge su manimi.