Jūsų krepšelis

Tvarumo idėjų įkvėpta paskata į madą žvelgti kitaip

„Ar kada pagalvojote, kad tik apie 14 proc. drabužių yra perdirbama – visa kita „nusėda“ tokiose šalyse kaip Indija ar Pakistanas, o dar dažniau – tiesiog keliauja į sąvartynus?“

 

Ingrida Jasinskė, sukūrusi rankomis gaminamų rankinių ženklą „kARTu“, sako, kad tvarios ir atsakingos „lėtosios“ mados tendencijos pamažu skinasi kelią į rinką, o klientų sąmoningumas metai iš metų auga.

 

   

 

Istorijas pasakojančios rankinės

 

Prieš 7 metus veiklą Kaune pradėjęs prekės ženklas „kARTu“ nuolat pabrėžia esantys „lėtosios“ mados atstovai: vienetines rankines siuvantys kūrėjai negamina didelių kiekių, vienodų produktų masės ir siuva tik tiek, kiek reikia ir kiek yra užsakymų.

 

„Kartais klientai mūsų teiraujasi apie galimus išpardavimus, tačiau nesame tas prekinis ženklas, kuris propaguotų išpardavimų kultūrą, nes paprasčiausiai neturime ką išparduoti – nesame sukaupę perteklinio gaminių kiekio, kurį reikėtų mažinti. Labai dėl to džiaugiuosi, nes manau, kad juodoji išpardavimų pusė yra skatinanti perteklinį vartojimą, įbrukant žmogui tai, ko jam visai nereikia,“ – sako kompanijos „kARTu“ įkūrėja Ingrida Jasinskė .

 

 

Vadovaudamasi tuo pačiu tvarumo principu, ji visame rankinių kūrimo ir gamybos procese įdiegė itin atsakingą požiūrį į pačią žaliavą ir jos panaudojimą: gaminant rankines odos likučiai neišmetami, bet sunaudojami mažesniems gaminiams, o likusios atraižos atitenka vaikų dienos centrams, kurie nuoširdžiai džiaugiasi tokia žaliava savo rankdarbiams. Dar kita dalis odos atraižų atitenka smulkiems amatininkams, kuriantiems sages, plaukų aksesuarus, paveikslus.

 

„Šiuo metu bendraujame ir dirbame su studente Londone, kuri visą drabužių kolekciją kuria iš odos atraižų – tai neabejotinai yra ryškus atsakingos mados pavyzdys,“ – pasakoja rankinių kūrėja.

 

Per veiklos metus prekinis ženklas užaugino visą būrį ištikimų draugų, patikėjusių „kARTu“ idėjomis, filosofija ir požiūriu į madą.

 

   

 

„Nuoširdžiai tikime, kad augimas galimas tik tada, kai klientas tampa tavo draugu ir lydi kelyje metai iš metų. Labai įkvepia ir džiugina tendencija, kai rankine patenkintos klientės sugrįžta kartu su savo mama, drauge, seserimi ar kitais artimais žmonėmis – taip plečiame savo draugų ratą ir esame priešingybė greitosios mados atstovams su jų milžinišku asortimentu, kuriuos į priekį veda vien piniginiai užmojai, o pagrindinis siekis tėra vieną gaminį tučtuojau pakeisti kitu,“ – darbo principus aiškina įmonės vadovė. Ji pastebi, kad Lietuvos vartotojas kiekvienais metais keičiasi ir progresuoja, o prekės ženklą atranda žmonės, puoselėjantys atsakingą požiūrį į vartojimą ir aplinkos apsaugą, kurį dar labiau pabrėžia sąmoningas sprendimas nesirinkti greitosios mados produktų.

 

Kaip padaryti, kad rankinė nebūtų tik dar vienas daiktas spintoje? Kurti istorijas! Ir „kARTu“ tai daro: kiekvienai rankinei sukuriama istorija, susijusi su prieskonių savybėmis, ir tokios istorijos jau yra tapusios kompanijos veidu, klientų atpažįstamų ir pamėgtu.

 

„Noriu, kad „kARTu“ rankinė būtų ta, kurią po daug metų močiutės spintoje radusi paauglė pajustų, kad nepaisant prabėgusio laiko paliktų žymių, ji vienareikšmiškai pati vertingiausia ir pasakojanti vienintelę tokią istoriją – verta atgimtu iš naujo bet kurio laikmečio garderobe,“ – sako Ingrida.

 

 

Nuo greitosios mados šį verslą skiria ir didžiulis dėmesys rankų darbui. Pasak Ingridos, nors pastaruoju metu ši frazė tampa nepelnytai nuvalkiota, vis dėlto būtent taip gimsta kiekviena jų siuvama rankinė: ne gamykloje, bet jaukioje studijoje Kaune, kur dirba savo amatą išmanantys meistrai ir meistrės, į kiekvieną rankinę sudedantys visą savo širdį ir polėkį.

 

Kaune dirbantys profesionalūs meistrai buvo viena priežasčių, padėjusių prekės ženklui augti. Iki tol pačiai Ingridai buvo tekę daug keliauti ir gyventi užsienyje, tačiau apsistojusi Kaune nusprendė, kad unikalių rankinių idėjos plėtojimui miestas tobulai tiks dėl savo patogios padėties, čia dirbančių puikių amato meistrų, o kartu ir sustyguotos logistikos, kurios dėka „kARTu“ odinės rankinės ir kuprinės sklandžiai pasiekia didžiuosius pasaulio megapolius – Londoną, Niujorką ar Tokiją (šių miestų gyventojai yra vieni dažniausių užsienio klientų). Bendrumo su miestu dvasią dar labiau sustiprina dalyvavimas renginiuose, miesto šventėse, prie kurių rankinių gamintojai visada mielai jungiasi.

 

 

Tuo tarpu pandemija šį smulkųjį verslą pakoregavo dvejopai: viena vertus, kaip ir visiems, ji įnešė daug nežinomybės ir chaoso. Kita vertus, gamintojai turėjo visas galimybes išlikti mobilūs ir priimti žaibiškus sprendimus: „Pandemija mūsų nesužlugdė, bet sustiprino. Pradėjome dar efektyviau dirbti internetinėje erdvėje ir sutvirtinome internetinę prekybą, suteikėme vartotojui galimybę dar patogiau su mumis bendrauti per „gyvus“ vaizdo skambučius. Taip pat pasitelkėme programuotojus ir sukūrėme individualią galimybę susikurti mūsų rankinių modelius internetu, neišėjus iš namų. Galimybė personalizuoti gaminius ir žaisti šį kūrybinį žaidimą yra naujas dalykas, bet džiaugiuosi, kad klientams įdomu tai daryti ir esant karantinui, leidžiant laiką namuose, tai tampa netgi savotiška pramoga, nes, kaip žinia, tų „saugių“ pramogų šiuo metu nelabai ir yra“.

 

VšĮ „Kaunas IN“ verslo skyriaus informacija